Jak funguje automatizace větrných elektráren?<
Snímače větru jsou volitelným, ale doporučeným příslušenstvím pro solární regulační systémy. Poskytují maximální komfort - v případě nárazového větru se systém automaticky uzavře a není tak vystaven povětrnostním vlivům, čímž se zabrání jeho poškození.
Při překročení hodnoty větrného alarmu spustí standardně nastavená automatika okamžitě (až do 3 s) zatahovací/zavírací pohyb a chrání tak systém před účinky větru. Větrný alarm blokuje ruční a automatické otevírání systému, dokud rychlost větru nezůstane po dobu 10 minut pod hodnotou alarmu.
Nejčastěji používanými čidly větru v markýzách jsou čidla otřesů a v jiných systémech oblíbené "větrné mlýny", které se dodávají také ve verzi s integrovaným světelným čidlem. Prioritu má vždy větrný alarm; při jeho spuštění jsou ostatní funkce dočasně zablokovány. Pokud je nainstalován snímač větru, vede automatika pouze k uzavření systému; pokud je současně použit světelný snímač, spustí se pohyb otevření/zavření, když přestane foukat (10 minut pod hodnotou alarmu) a intenzita světla překročí prahovou hodnotu po dobu 2 minut.